Teated 2016

Vibulaskjad said tunnustada (13.12.2016 www.jt.ee)

Eesti Olümpiakomitee tunnustas pidulikul vastuvõtul tänavusel teisel poolaastal rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt nii täiskasvanute, noorte, veteranide kui ka paraklassides medaleid võitnudsportlasi. Tunnustuse pälvisid ka Türi Vibukooli noored ja nende treenerid Maarika ja Erki Jäätma.

Türi Vibukooli noortest olid vastuvõtule kutsutud suvel Rumeenias toimunud Euroopa noorte meistrivõistluste medaliomanikud Lisell Jäätma, Karolin Puusepp, Meeri-Marita Paas, Kristi Ilves, Kristjan Puusepp ja Caius Kand.

Lisell Jäätma võitis individuaalse hõbeda ning koos Karolin Puusepa ja Meeri-Marita  Paasiga võideti naiskonna võistluses pronksmedal. Kristi Ilves ja Caius Kand võitsid juunioride segavõistkondade arvestuses pronksi. Kristjan Puusepp võitis pronksmedali. (JT)

Allikas: http://jarvateataja.postimees.ee/3944385/vibulaskjad-said-tunnustada

JÄRVAMAA KORVPALLI MEISTRIVÕISTLUSTE MÄNG TOIMUS ÜLE MITMETE AASTATE TÜRIL

15211687_1236058246451729_2107106531_n-1

Pühapäeval, 27. novembril toimus üle mitmete aastate Türil Järvamaa meistrivõistluste mäng. Türi Ühisgümnaasiumi võimlas kohtusid Türi ja Paide meeskond Retro. Kodumängu võitis seisuga 82:41 Türi, kelle jaoks oli see see üle 6 aasta esimene kord taas Järvamaa korvpallimeistrivõistlusi võõrustada.

Türi võistkonnas mängisid Kristo Kiik, Raido Kangur, Siim Nugis, Jaanus Suvi, Ülar Viitmaa, Kristjan Jäärats, Ardo Klaasen, Taavi Vilipõld, Tanel Viljat, Urmet Toomela. Türi meeskond on mänginud kokku neli mängu, millest kolm on võidetud.

Hetkel hoiab Järvamaa korvpallimeistrivõistlustel esikohta Koigi 8 punktiga, 7 punktiga on tihedalt kannul Türi, Väätsa ja Aravete meeskonnad.

Kokku osaleb maakonna korvpallimeistrivõistlustel 10 meeskonda ja põhiturniir peetakse 29.oktoobrist 2016 kuni 26. veebruarini 2017.
Rohkem infot Järva MV kohta vaata http://kk7.ee/index.php/jmv-ajakava
Teate koostas
Katrin Soomets
avalike suhete ja kultuurispetsialist
384 8231, 5332 6401
katrin.soomets@tyri.ee

Allikas: http://www.tyri.ee/et/uudised/-/asset_publisher/8FMaFDz5UItL/content/id/14193334?redirect=http%3A%2F%2Fwww.tyri.ee

Türi koolipoisist rallisõitja noppis esikoha (26.11.2016 www.jt.ee)

Eesti autospordi liidu auhinna gala

Eesti autospordi liidu auhinna gala FotoErakogu
Saku Suurhallis peetud Eesti autospordi liidu Tähtede Galal tunnistati  Türi põhikooli kaheksanda klassi õpilane oma vanuseklassis selle hooaja parimaks.Türi põhikoolis kaheksandas klassis õppiv Patrick Juhe võistleb kolmandat hooaega rahvaspordis kuni 16aastaste vanuserühmas ja sedavõrd edukalt, et saavutas tänavugi mitmes võistlussarjas võidu, olles alistanud rivaalid kõigil sprindietappidel.Nii polnud noormehele üllatav, et teda kutsuti ka eile Saku Suurhallis peetud Eesti Autospordi Liidu Tähtede Galale, kus ta saavutas rahvaspordi J16 klassi 2016 hooaja esimese koha.Türi põhikoolis VIIIb klassis õppiv Patrick Juhe on praegu maakonna üks nooremaid, et mitte öelda noorim rallisõitja.Allikas: http://jarvateataja.postimees.ee/3925503/turi-koolipoisist-rallisoitja-noppis-esikoha 

Ujujad tegid häid tulemusi!

Pühapäeval, 6-nda12289556_101561130216238_2320969189543091778_nl novembril, käivitus Tartus Aura veekeskuses Eesti Ujumisliidu Noortesarja võstluskarussell. Võistlesid noorujujad sünniaastatega: poisid 2003-2005 ja tüdrukud 2003-2006. Osalejad olid Narvast, Sillamäelt, Jõhvist, K-Järvelt, Rakverest, Kadrinast, Tamsalust, Paidest, Türilt, Karksi Nuiast ja muidugi kaks suurklubi Tartust. Türi oli esindatud kuue noorujujaga. Seekord olid edukamad Mariette Villems Türi põhikoolist ja Sandra Tänna Laupa põhikoolist. Mõlemad võistlesid 12-aastaste vanuseklassis.
Mariette  2.koht 100m rinnuli ajaga 1.31,14 ja 5. koht 50 vabalt 33,51. Sandra ujus välja 4-nda tulemuse 100m seliliujumises ajaga 1.25,67.
Ka ülejäänud poisid-tüdrukud parandasid tublisti isiklikke rekordeid. Hooaeg on veel noor  ja Noortesarja osavõistlusi ees veel mitmeid. Eesmärgiks muidugi pääsemine Noortesarja finaalvõistlustele 28. mail Keilas. Edu kõigile!

Autor: Otto Männa

TULE JA TOETA MEIE IDEED RAJADA TÜRI TOLLI METSA ÄÄRDE DISCGOLFI RADA!

Türi vallavalitsus ootas järgmise aasta eelarvesse ideid, mis teeniksid eelarveaastal enim kogukonna huve. Kogukonda kaasava eelarve osa on järgmisel aastal planeeritud 25 000 eurot. (kuma.fm 5.10.2016)

Tähtajaks laekus Türi valla kaasava eelarve raames 23 toredat ideed, mille hulgast tegi esimese valiku komisjon, kuhu kuulusid kõigi volikogu komisjonide ja vallavalitsuse esindajad. Komisjon koostas paremusjärjestuse ning rahvahääletusele pannakse kümme parimat ideed:

Madalseiklusrada Kabala parki- 15 000 eurot;

Disgolfi rada Türile Tolli metsa äärde- 7 860 eurot;

Villevere koolimajale maaküttesüsteemi rajamine- 20 000 eurot;

Koerte jalutus- ja treeningväljak Tolli metsa- 12 511 eurot;

Taikse lastele mänguväljak ja külaelanikele virgestusala- 2 902 eurot;

Taikse seltsimaja akende vahetus- 3 772 eurot;

Rulapark Oisus- 8 000 eurot;

Valgustus Oisu ja Türi korvpalliväljakule ja staadionile- 10 000 eurot;

Rattaparklad kõigi valla koolide juurde- 10 000 eurot;

Murumoori mänguparki uued atraktsioonid ja lava 14 900 eurot.

Rahvahääletus toimub 10.-21. oktoobrini kõigis Türi valla raamatukogudes, lisaks saab elektrooniliselt hääletada valla kodulehe kaudu. http://www.tyri.ee/kaasav-eelarve

Hääletamises saavad osaleda kõik Türi valla arengust huvitatud vähemalt 16-aastased füüsilised isikud, kelle elukoht Eesti rahvastikuregistri alusel on Türi vallas. Iga inimene saab hääletada ühe korra ning vaid ühe avalikustatud idee poolt. Selleks tuleb täita elektrooniline vorm valla kodulehel www.tyri.ee, identifitseerida end ID-kaardi või mobiil-ID-ga ning kinnitada oma valik.

Teine võimalus on minna mõnda Türi valla raamatukogusse, esitada seal isikut tõendav dokument ja saadud hääletamissedelil märkida ära üks ettepanek, mille vallaeelarvest rahastamist kõige enam toetate.

Rahvahääletuse lõppedes loetakse hääled komisjoni poolt üle 24. oktoobril. Türi valla inimestelt kõige rohkem toetushääli kogunud ettepanekud, mille kogumaksumus jääb 25 000 euro piiridesse, lisatakse järgmise aasta vallaeelarvesse ning teostatakse vallavalitsuse poolt 2017. aasta jooksul.

Täpsem info kaasava eelarve ja hääletamise korra kohta on kättesaadav alates 7. oktoobrist Türi valla veebilehel www.tyri.ee (kohalik võim- eelarve ja majandusaasta aruanded- kaasav eelarve 2017).

Türilane võitles avamerel lainetega (11.09.2016 www.jt.ee)

Avaveeujumine Horvaatias.

Avaveeujumine Horvaatias.
Foto: Lucio Vidotto

Eile Horvaatias Rijekas mastersite Euroopa meistrivõistlustel avaveeujumises startinud türilane Merle Vantsi ütles, et jäi oma lõpuajaga rahule, sest ujumisolud kujunesid talle küllalt keeruliseks.

Merle Vantsi lõpetas 50-54aastaste naiste arvestuses kaheksanda kohaga. Viie kilomeetri läbimiseks avavees kulus tal aega 1:27.40,330.

Tema vanuseklassi kiireim naine oli Maria Luisa Cabanero Sanchez De Leon Hispaaniast, kellel kulus distantsi läbimiseks aega 1:15:11.607. Tunni ja 15 minutilise ajaga lõpetasid ka teise ja kolmanda koha välja ujunud sakslanna ja austerlanna. Kokku võistles 50-54aastaseid naisi 17.

Vantsi ise kommenteeris, et ujuda tuli piki rannikut. Esmalt kaks ja pool kilomeetrit ühes suunas, siis pööre ja sama maa tagasi. «Kui minnes sujus kõik kenasti, siis tagasi tulles tuli maadelda juba lainetega,» tunnistas ta. «See oli juba päris raske.» Peale selle oli merevesi sedavõrd soolane, et tekitas pidevalt janu.

Ujuja tunnistas, et pole avavetes pikki maid nii palju ujunud ning seetõttu oli olukord talle pisut harjumatu. «Need on kaks ise asja, kas ujud basseinis või avavees,» selgitas ta. Eestis on ta ujunud meres küll kolmekilomeetrilist vahemaad, kuid kaks kilomeetrit sinna otsa, on päris oluline lisa.

Autot: Anne Põder, Järva Teataja

Evely Kaasiku võitis kolmandat korda Eesti orienteerumisklassika (7.09.2016 www.jt.ee)

Foto: Erakogu

Tartumaal Kammeris toimusid Eesti meistrivõistlused orienteerumise klassikalisel alal, tavarajal. Tavarada on orienteerumise kõige traditsioonilisem ja auväärsem ala ning seda meistritiitlit peetakse nii Eesti kui ka maailma orienteerumises kõige ihaldusväärsemaks. 

Tänavu selgitati Eesti tavaraja meistreid 58. korda. Naiste eliitklassis saavutas sel alal kolmanda järjestikuse Eesti meistritiitli Järvamaa orienteerumisklubi esindaja Evely Kaasiku.

Orienteerumisklubi JOKA president Paul Poopuu andis teada, et naiste 9,6 km ja 23 kontrollpunktiga raja algusosa ei sujunud Evely Kaasikul kõige paremini, ent mida aeg edasi, seda kindlamaks muutus jooks. Pärast peakonkurendi, tänavuste maailmameistrivõistluste 26. koha omaniku ja 3 minutit varem startinud Annika Rihma kinnipüüdmist ja mõõdumist, oli meie võistleja sooritus aga väga enesekindel ning lõpujoone ületades edestas ta lähimat konkurenti enam kui 5 minutiga. Võitja lõpuaeg oli 1:15.10. “Sellega on Evely Kaasiku pärast juunioride vanuseklassist täiskasvanute sekka minekut võitnud kõigil kolmel aastal Eesti meistritiitli kõige klassikalisemal orienteerumisalal, tavarajal,” ütles Poopuu.

Evely ise hindas oma võidu võtmeks julgeid ja kindlalt elluviidud teevalikuid, kuigi võistlusvorm on MMi järgselt kerges langustrendis. Teiseks tuli Annika Rihma OK Põlva Kobrasest ajaga 1:20.27 ja kolmandaks nädala eest Euroopa rogainimeistriks tulnud Eleri Hirv OK Võrust, ajaga 1:20.56.

Meeste eliitklassi 14,36 km ja 28 kontrollpunktiga rajal suutis vendade Sildade esikohaduellis noorem veli Lauri edestada napi poolteise minutiga vanemat venda, hiljutist MMi kümnendat meest Timo Silda. Ajad vastavalt 1:33.12 ja 1:34.44. Kolmanda koha võitis vanameister Olle Kärner ajaga 1:39.33. Orienteerumisklubi JOKA meestest saavutas parimana Johannes Ehala 11. koha.

Noorte vanuseklassides Järvamaa noored medalivõiduni ei küündinud. Esikümnesse suutsid end joosta meesjuuniorid Rando Marrandi ja Hans Mark Võsu viienda ja kuuenda kohaga ning noormeeste M16 klassis Raiko Marrandi ja Markus Sulg kaheksanda ja üheksanda kohaga.

Veteransportlaste konkurentsis võitis meeste M50 klassis meistritiitli Raivo Pellja, kes lõpetas 7,9 km ja 18 kontrollpunktiga raja 19 konkrendi ees parimana ajaga 1:09.00. Oma vanuseklassis esikuuikusse suutsid end joosta naiste N45 klassis Kersti Ehala neljanda kohaga ja meeste M35 klassis Tiit Poopuu viienda kohaga.

Tavarajale järgneval päeval selgitati Eesti meistrid teatejooksus noorte ja juunioride ning veteranide vanuseklassides. Järvamaa orienteerujail õnnestus koju tuua kaks teatemedalit. Pronksmedali võitsid meesveteranide M35-40 klassi meeskond koosseisus: Tiit Poopuu, Priit Poopuu ja Argo Loo ning naiste N55-60 klassi naiskond: Kristi Ehala, Siiri Poopuu ja Annu Pallon. JOKA meesjuunioride teatemeeskond: Jasper Ainjärv, Rando Marrandi ja Hans Mark Võsu saavutas neljanda koha, noormeeste M16 klassi meeskon: Kasper Keerberg, Raiko Marrandi ja Markus Sulg viienda koha ning meesteveteranide M55-60 meeskond Raul Laas, Kalmer Keevend ja Kalju Toomas samuti viienda koha.

Selle aasta viimased Eesti orienteerumismeistrid selguvad nädala lõpus Setumaa metsades orienteerumismaratonis. (JT)

Autor: Kuido Saarpuu, Järva Teataja

Türi rallitalent lõpetas eduka hooaja (www.jt.ee 5.09.2016)

Türi noormees Patrick Juhe on küll vaid 14 aastat vana, kuid juba käbe sõidumees. Pildil olev Honda Civic on talle Ford Fiesta järel juba teine võistlusauto.

Türi noormees Patrick Juhe on küll vaid 14 aastat vana, kuid juba käbe sõidumees. Pildil olev Honda Civic on talle Ford Fiesta järel juba teine võistlusauto.
FotoDmitri Kotjuh/JÄRVA TEATAJA/SCANPIX

Kolmandat hooaega rahvaspordis võistlev Türi noormees Patrick Juhe saavutas tänavu mitmes võistlussarjas kuni 16aastaste vanuserühmas võidu, olles alistanud rivaalid kõigil sprindietappidel, kirjutab rally.ee portaal.

Patrick Juhe tuli värskelt J16 klassis Lääne regiooni meistriks, võites üheksast toimund etapist kaheksa. Vaid hooaja avavõistluselt, mullu detsembris peetud Kiltsi rahvasprindilt, ta tulemust kirja ei saanud.

Autor: Kuido Saarpuu, Järva Teataja

Järvamaa orienteeruja aitas Eesti koondise esikümnesse (www.jt.ee 22.08.2016)

Edukas Eesti orienteerumissprindi teatevõistkond MM-il: Evely Kaasiku (vasakult), Sander Vaher, Kenny Kivikas ja Annika Rihma.

Edukas Eesti orienteerumissprindi teatevõistkond MM-il: Evely Kaasiku (vasakult), Sander Vaher, Kenny Kivikas ja Annika Rihma.
FotoTarmo Klaar

Rootsis Stömstadis alanud orienteerumise maailmameistrivõistluste sprindijooksudes startinud Evely Kaasiku sai individuaalselt eeljooksus kirja esikümne väärilise aja ja tõi teatevõistkonna üle lõpujoone üheksandana.

Sprindivõistlused algasid eeljooksudega, kus iga riik võis välja panna kolm võistlejat ja ligi sada naissportlast olid loositus kolme eeljooksu. Igast eeljooksust pääses finaali 15 kiiremat. Eesti koondise esindajatena startisid ka Sigrid Ruul ja Evely Kaasiku.

3,2 kilomeetrine sprindirada õnnestus kiirelt ja kindlalt läbida Evely Kaasikul ja saavutatud kümnes aeg viis ta kindlalt finaali. Sigrid Ruuli jooks nii nobe ei olnud ja tulemuseks jäi eeljooksu 20. koht. Finaali pääsuks tulnuks 26 sekundit kiirem olla.

Finaalis oli 3,65 kilomeetrisel ja 20 kontrollpunktiga rajal kiireim taanlanna Maja Alm ajaga 14.27. Evely Kaasiku jooks kulges ühtlaselt ja heas tempos, ent orienteerumiskiirus ja -kindlus ei olnud siiski nii head, et parematele konkurentsi pakkuda. Lõpptulemuseks jäi üldarvestuse 32. koht, mis on siiski tema senine parim tulemus maailmameistrivõistluste sprindirajal.

Päev hiljem tuli sprinteritel taas stardis olla, kui joosti sprinditeadet. Võistkond koosnes kahest mees- ja kahest naisjooksjast ning jooksujärjestuseks oli naine-mees-mees-naine. Iga vahetuse pikkuseks oli 14-15 minutit. Eesti eest asusid starti Annika Rihma, Kenny Kivikas, Sander Vaher ja Evely Kaasiku. Rajale mindi 31 riigi esinduse seas eesmärgiga parandada senist parimat tulemust MM-idel ehk mullu saavutatud 15. kohta.

Eesmärgi täitmisele pani esimesel etapil hea aluse Annika Rihma, kes andis teate Kenny Kivikasele üle üheksandal kohal olles ja jäädes vaid 42 sekundi kaugusele liidrist Rootsist.

Kenny Kivikas tegi meeste tihedas konkurentsis samuti väärika jooksu, lõpetas küll paar kohta tagapool, 11. kohal, kuid kaotus liidriks tõusnud Taanile oli suurenenud vaid 29 sekundi võrra.

Sander Vaher jätkas samas vaimus, tõstis Eesti kümnendaks ja kaotus taas juhtima läinud Rootsile suurenes vaid 27 sekundi võrra. Ankruetapil pidas Evely Kaasiku maha tulise lahingu konkurentidega ja lõpetas tormilise lõpuspurdiga võistlejaterühma eesotsas, tuues Eestile üheksanda koha.

Kaasiku ütles, et keskendus jooksu lõpuosas eelkõige õigetele teevalikutele, sest jooksukiiruses ta konkurentidele alla ei jäänud ja pigem tuli välistada võimalikke orienteerumisvigu.

Järgmisel aastal toimuvad maailmameistrivõistlused Eestis ja sprinditeade joostakse Viljandi lossimägedes. Eesti koondise eesmärgid on kodutanumal veelgi ambitsioonikamad kui seekordne üheksas koht.

Autor: Anne Põder, JärvaTeataja

Türi krossineiu vajab järvalaste toetust (www.jt.ee 02.08.2016)

Kadri Ehamäe

Kadri Ehamäe
Fotostardipaik.ee

Türi noor motokrossisõitja Kadri Ehamäe loodab järvalaste abile, et välja osta oma sportlaskarjääri edendamiseks vajalik uus krossitsikkel. Puuduolevat summat kogub ta ühisrahastusplatvormi stardipaik.ee vahendusel.

Kadri Ehamäe on motokrossiga tegelenud tõsisemalt viis aastat. Praegu on ta 17aastane ning sageli tekivad tal pausid võistluskalendrisse just puuduvate rahaliste võimaluste tõttu.

Samas on ta oma sportlaskarjääri jooksul saavutanud märkimisväärseid tulemusi. Praegu sõidab Kadri peamiselt Top200 karikasarja, kus ta on jahtimas Eesti kiireima krossinaise tiitlit.

Selleks, et hooaeg edukalt lõpuni sõita, soovib sportlane koos heade toetajate abiga koguda puuduoleva summa krossimootorratta Honda CRF250 ostuks ja hoolduseks. Hooaja algul sai Ehamäe võistlemiseks uue mootorratta, kuid selle omanikuks saamisest on veel osa summast puudu.

Toetuse summaks on ta üles seadnud 1500 eurot. See oleks piisav summa, et hooaeg edukalt lõpetada.

Ehamäe loodab siiralt järvalaste küünarnukitundele ja kinnitab, et vähimgi rahasumma on talle ülioluline. Väikseim annetatav summa saab olla 5 eurot, kuid annateda saab ka 10, 25, 50, 100 ja veel enamgi eurot. Seda saab teha portaali www.stardipaik.ee vahendusel.

Krossineiu tegemistele saab kaasa elada Kadri Ehamäe nimelisel fännilehel facebookis.

Autor: Anne Põder Järva Teataja

Türi klubi sõitja võidutses supermotos (www.jt.ee 26.07.2016)

Pühapäeval sõideti Aravete kardirajal Sivitrans Eesti SuperMoto meistrivõistluste neljas etapp, kus terve päeva pakuti põnevaid võidukihutamisi ja seda enamikes klassides. Kiireimas S1 klassis olid ühed peaosalised vennad Patrick ja Prants Pals.

Juba S1 klassi kvalifikatsioon andis aimu, et esikohale hakkavad heitlema nii eelmisel kui ka sel hooajal korralikke võitluseid maha pidanud vennad Patrick ja Prants Pals (TM, Türi MK) ning valitsev Eesti meister soomlane Sami Salstola (TM), kes oli ka enne Aravete etappi punktitabelis esimene. Ajasõidu kiireim oli Patrick Pals, kelle parimast ringiajast jäi Salstola 0,7 ja vend Prants 0,3 sekundit maha.

Avasõidus haaras liidrikoha Patrick Pals, kelle järel kihutasid Salstola, tema kaasmaalane Sami Uutela (Yamaha) ja Prants Pals. Nii sõideti rongina kuus ringi, pärast mida pidi Salstola tehnilistel põhjustel seisma jääma ja langes mõned kohad. Selleks hetkeks oli Patrick Pals piisava edu sisse sõitnud, nii et Uutela ja Prants talle enam ohtlikud polnud ning samas järjestuses lõpetati ka sõit. Salstola suutis pärast tehnilist viperust sõitu siiski jätkata ja lõpetas neljandana. Kahe sõidu kokkuvõttes moodustasid esikolmiku Patrick Pals (50 punkti), Salstola ja Prants Pals (mõlemad 40 punkti).

Eesti supermoto meistrivõistlused jätkuvad 6. augustil Riia lähistel 333 rajal, kus peetakse sarja eelviimane etapp. Finaalvõistlus, mis pidi algul toimuma Tartus, on aga 28. augustil Tabasalus. (PM)

Vibulaskurid sihtisid EMil end medalitele (www.jt.ee 26.07.2016)

 

Eesti noortekoondis tõi Bukarestis peetud kadettide ja juunioride vibulaskmise Euroopa meistrivõistlustelt koju koguni neli medalit. Tublid noored treenivad Türil.

 Individuaalses kullafinaalis pidi Lisell Jäätma tunnistama Lucy Masoni (GBR) 141 : 139 paremust. Samas on see hõbemedal koos kolme pronksmedaliga läbi aegade Eesti vibuspordi noortekoondise suurim medalisaak.

Kõik medalid võideti plokkvibu klassis. Neljast medalist kaks olid individuaalsed – Lisell Jäätma hõbe ja Kristjan Puuseppa pronks kadettide klassis. Kaks pronksmedalit tuli ka võistkondlikus arvestuses – kadettide naiskond (Lisell Jäätma, Meeri-Marita Paas, Karolin Puusepp) ja juunioride segavõistkond (Kristi Ilves ja Caius Kand). Kõikide eelnimetatud laskurite treenerid on Maarika ja Erki Jäätma.

Võistlus oli edukas kogu koondisele, sest teisedki koondislased esinesid enda taseme vääriliselt või isegi isiklikke rekordeid püstitades. Eelringis püstitasid isikliku rekordi sportvibu juunior Maris Tetsmann ja plokkvibu kadett Robin Jäätma. Veelgi märkimisväärsemad on isiklikud rekordid koondise debüüdi teinud sportvibu kadeti Alexandra Põllumäe ja plokkvibu kadeti Karolin Puusepa poolt. Pärast olümpiaringi olid eestlaste lõppkohad järgnevad (sulgudes märgitud võistlejate arv klassis): sportvibu naisjuuniorid (43) – Maris Tetsmann ja Laura Tukk 17. koht; sportvibu kadetid noormehed (68) Hendrik Õun 17. koht, Karl Kivilo 33. koht; sportvibu kadetid neiud (51) Alexandra Põllumäe ja Triinu Lilienthal 17. koht, Kristel Peet 33. koht; plokkvibu naisjuuniorid (22) Kristi Ilves ja Emily Hõim 17. koht; plokkvibu meesjuuniorid (40) Caius Kand 17. koht; plokkvibu kadetid neiud (25) Lisell Jäätma 2. koht, Meeri-Marita Paas ja Karolin Puusepp 17. koht; plokkvibu kadetid noormehed (26) Kristjan Puusepp 3. koht, Robin Jäätma ja Artur Aas 9. koht.

Viimati võttis Eesti noorte EMilt medali 2012. aastal. Siis võitis Reena Pärnat vahetult enne olümpiat sportvibu juunioride (U-20) hõbemedali. Plokkvibu noored võitsid eelmisel ja sel aastal Euroopa noorte karikaetappidelt samuti medaleid, kuid ühtegi Euroopa meistrivõistluste medalit pole Eesti plokkvibulaskurid varem võitnud. Samuti pole Eesti noortekoondis kunagi varem EMilt korraga nelja medalit toonud.

Rio olümpiamängud on järgmine rahvusvaheline suurvõistlus, kus eestlased esindatud on. Seal esindab Eestit Laura Nurmsalu. OM lõpetab ühtlasi ka platsilaskmise rahvusvahelise välihooaja. (JT)

Järvamaa naisorienteerujad vallutasid poodiumi (www.jt.ee 25.07.2016)

Naiste sprindivõistluse esikolmik

                                                                   Naiste sprindivõistluse esikolmik
                                                                                                 FotoSiiri Poopuu

Eesti meistrid orienteerumise sprindis, sprinditeates ja öises orienteerumises selgusid Räpinas ja Nohipalos. Järvamaa orienteerujad olid võistlustel edukad ja koju tuldi mitme medalivõiduga.

Eesti orienteerumissprindi mdalitele heitles erinevates võistlusklassides kokku ligi 400 võistlejat., kes said nautida rajameistri poolt planeeritud põnevaid orienteerumisülesandeid Räpina tänavatel, parkides ja tagahoovides. Naiste põhiklassi 2,9 km ja 21 kontrollpunktiga rajal oli stardis 31 naist. Selge võidu saavutas  Eesti edetabeli esinumber Järvamaa orienteerumisklubi JOKA jooksja Evely Kaasiku . Puhas ja enesekindel sooritus tagas talle kuldmedali 40-sekundilise eduga Outi Hytöneni (SK100) ees. Evely hinnang enda jooksu kohta oli: „Jooks sujus väga hästi. Tunnen, et olen heas vormis ja loodan selle veelgi paremaks timmida nädala pärast algavaks tudengite MM-iks Ungaris ja sellele järgnevaks MM-iks Rootsis. Meil on MM-i sprinditeates tänavu väga tugev võistkond ning läheme võistlusele vastu suurte lootustega.“. Heitus järgnevatele kohtadele oli väga tasavägine, kus kaheksa naist mahtusid ühe minuti sisse ning neist parimana võitis pronksi  järvalanna Sigrid Ruul. Sigrid ise oli oma etteastes pettunud, sest tegi ühe vale väljajooksu ja tegi seetõttu ligi minutilise edasi-tagasi jooksu. Jätkas siiski kõike väljapanevalt lõpunin ja see tõi lõpuks ka eesmärgipärase tulemuse. Kuna tegemist oli Ka Eesti koondise viimase katsevõistlusega augustikuus Rootsis toimuvatele maailmameistrivõistlustele, siis kindlustasid Evely Kaasiku ja Sigrid Ruul ka koha Eesti koondises MMile.

Meeste eliitklassis võitis Sander Vaher Kaitsejõudude SK-st. Järvakatest parimana saavutas Mehis Muru 21. koha. Veteranide seas saavutas meeste M35 klassis napi kahesekundilise võidu Toomas Marrandi, naiste N55 klassis võtis kersti Ehala hõbe- ja Siiri Poopuu pronksmedali. Esikuuikusse jõudis Raivo Pellja M50 klassis 5.koht ja Raul Laas M55 6.koht. Järvamaa noororienteerujaist saavutas M16 klassis Raiko Marrandi 8. koha, M14 klassis Artur Soo 9. koha ja M18 klassis jasper ainjärv 10.koha.

Sama päeva hilisteks õhtutundideks olid orienteerujad kolinud Nohipalo metsadesse, et selgitada Eesti meistrid öisel tavarajal. Valdavalt hea läbitavusega maastikul oli üksjagu laastamistööd teinud hiljutine torm ning kohati muutis tuulemurd liikumise üsna raskeks. Meie naisjooksjad seekord ei startinud, sest kohe algavate üliõpilaste maailmameistrivõistluste eel läheks võistlusprogramm liialt tihedaks. Meeste eliitklassi raskel öisel 10,73 km ja 22 KP-ga rajal saavutas Järvamaa orienteerumisklubi  JOKA sportlastest parimana Kaarel Kallas 10.koha, Mehis Muru lõpetas 12-ndana. Meejuunioridest tegi hea võistluse Rando Marrandi , kes võitis pronksmedali. Noormeeste M16 klassis saavutas 10.koha Raiko Marrandi. Veteranide konkurentsis olid seekord edukad JOKA mehed. Meesveteranide M35 klassis võitis 12 tunni jooksul teise kulla Toomas Marrandi. Meeste M40 klassis suutis kõigist konkurentidest kiirem olla Ilmar Udam, hõbemedalivõiduni jõudisd M50 klassis Raivo Pellja ja M60 klassis Aimur Raudsepp.

Juba järgmise päeva lõunal olid orienteerujad taas stardis, et selgitada sprinditeate parimaid. See uus põnev võistlusala on rahvusvahelistel tiitlivõistlustel kavas kommekond aastat ja Eesti meistreid selgitati kolmandat  korda. Võistkonnas 2 meest ja 2 naist ning jooksujärjelord on naine-mees-mees-naine. Ellitklassi võistluses oli stardis 21 võistkonda. Järvamaa orienteerumisklubi JOKA alustas võistlust hästi ja Sigrid Ruul andis avavahetuse edasi napi 1 sekundilise kaotusega teisena. Mehis Muru jätkas tublilt ja andis teate taas üle teisena, kuigi selgelt liidriks oli asunud OK Ilves. Kolmandas vahetuses jätkus tasvägine medaliheitlus ja selle lõpuks oli moodustunud kaks gruppi, kus tiitlivõidule konkureerisid OK Ilves ja OK Põlva Kobras ning pronksile heitlesid SK100, OK Võru ja JOKA. Eelmise päeva sprindi võitja Evely Kaasiku sai rajale medalikohast paarikümne sekundi kaugusel. See jättis võimaluse medalit püüda. Raja esimeses osas õnnestuski tal eesjooksjad kinni püüda, ent pärast hajutusvarianti oli SK100 soomlannast ankrunaine ikkagi ees ja teda püüdma asudes jäi üks teeäärne KP komposteerimata. Järgmises KP-s seda märgates tuli teha ragasijooks, mis tähendas ligi minutilist kaotust ning sellega oli ka medalikoht püüdmatus kauguses ja lõpptulemuseks 4.koht. Ka veteranide võistkonnad oli võistluse keskpaigas medalipositsioonidel, ent pidi lõpuks sealt taanduma. Veteranide MN55+ klassi võistkond Kersti Ehala, Raul Laas, Aimur Raudsepp ja Siiri Poopuu saavutas 5.koha ning MN45-50 võistkond Ülle Pellja, Raivo Pellja, August Albert ja Elo Piir 7.koha.

Orienteerumishooaeg jätkub erinevate rahvusvaheliste tiitlivõistlustega, kus kõikjal on stardis ka Järvamaa orienteerujad. Sealjuures veteranide MM toimub Eestis, võistluspaikadega Tallinnas, Kõrvemaal ja Läsnal. Osalemas on ligi 3500 orienteerumisveterani, sealhulgas üle kümne järvaka.

Autot: Kuido Saarpuu Järva Teataja

Türi neiud võitsid EM pronksi (www.jt.ee 21.07.2016)

Pildil on plokkvibu kadettide naiskond koos treener Maarika Jäätmaga peale duelli lõppu.

Pildil on plokkvibu kadettide naiskond koos treener Maarika Jäätmaga peale duelli lõppu.
FotoDean Alberga / World Archery

Sel nädalal toimub Rumeenias noorte Euroopa meistrivõistlused ja eile oli kavas võistkonnavõistlus. Eesti plokkvibu kadettide (U18) naiskond koosseisus: Lisell Jäätma, Meeri-Marita Paas ja Karolin Puusepp võitsid pronksmedali.

Kokku võistles selles klassis 6 naiskonda ja juba eelring näites Eesti naiskonna tugevust – duellidele mindi vastu 2. asetusega. See andis omakorda vaba edasipääsu 1/4 duellist otse poolfinaali. 1/2 duellis kohtuti eelringis 7 punkti vähem lasknud Itaalia naiskonnaga. Nii nagu naiskonnad olid eelringis võrdsed, nii oli ka duellis, mis lõppes 222:220 Itaalia kasuks.

Kohe peeti ka pronksimatš, kus Eesti kohtus eelringi võitja Inglismaaga. Väga tugevas duellis võitis Eesti 225:223. Kullafinaalis kohtuvad laupäeval Itaalia ja Venemaa.

Plokkvibu kadettide meeskond lõpetas 4. kohaga ja sportvibu kadettide naiskond 9. kohaga. Võistlused jätkuvad kuni laupäevani – individuaalvõistlust jätkab veel 12 Eesti noorsportlast ja 3 segavõistkonda.

Autor: Kuido Saarpuu, Järva Teataja

Türilased võitsid suvemängud võimsalt

Nädalavahetusel Türil peetud 41. Eesti linnade suvemängud võitis nii väikelinnadest kui ka üldarvestuses Türi. Üldises punktiarvestuses tegi nii mõnigi väikelinn suurtele ära.

Sportlikemad linnad ja vallad (samal ajal olid Vändras 24. Eesti valdade suvemängud) said selgeks kahes rühmas: suured,  üle 10 000 elanikuga linnad ja väikesed, alla 10 000 elanikuga linnad, valdade puhul läks piir 2000 elaniku juurest.

Linnade paremusjärjestuse selgitamiseks liideti kergejõustiklaste kohapunktidele viie parema spordiala kohapunktid. Valdade paremusjärjestuse selgitamiseks liideti kergejõustikuvõistkonna kohapunktidele nelja parema spordiala punktid.

Nii üldarvestuses kui ka väikelinnadest 229 punktiga mängud ära võitnud Türi oli kergejõustikus, meeste võrkpallis ja mälumängus esimene, jalgrattakrossis ja jahilaskmises teine ning orienteerumises kolmas.  Paide oli 189 punktiga väikelinnadest viies ja üldarvestuses seitsmes, paidekate parimaks kohaks jäi meeste võrkpallurite viies koht.

Tasub märkimist, et nii väikelinnade teine Elva kui ka suurte linnade esimene Jõhvi jäid Türist maha rohkem kui 20 punktiga. Türi oli mängudel väljas ka suurima, ligi 80 inimesest koosneva esindusega.

Türi spordiklubide liidu projektijuht Tanel Viljat kinnitas eelmisel nädalal Järva Teatajale, et kevadpealinlaste plaan on võit koju jätta. «Vaid naiste võrkpallis meil kedagi välja ei lähe, muud alad on esindatud ja tippvorm ajastatud,» sõnas ta.

Mängude peakohtunik Mati Sadam tunnistas, et nad on püüdnud linnade suvemängudel olla alati väljas täisvõistkonnaga.

Juba enne mänge oli teada, et sel aastal tuleb mõõduvõtt väiksem kui muidu. Suvemängude põhialalt kergejõustikust oli erinevatel põhjustel osalemas  sadakond sportlast vähem kui tavapäraselt. Siiski valmistas nädalavahetus korraldajatele võidu kõrval ka muid häid üllatusi.

Laupäeva pärastlõunal tunnistas mängude peakohtunik Sadam, et mängud sujuvad. «Ühtegi telefonikõnet alade kohtunikelt pole ma saanud ehk kõik laabub nii, nagu peab,» sõnas ta.

Õigeks ajaks oli mängudel kirjas 20 linna poole tuhande osalejaga. Viimase hetke lisanduja olid Kuressaare petankivõistkond ning Võru ja Kärdla orienteerujad. Lõpuks tuli kokku 23 linna umbes 550 võistlejat.

Järvamaa spordiliidu tegevjuht Piret Maaringu hinnangul läksid mängud igati korda. «Inimesed olid rahul, võistlused tasemel ja korraldus toimis,» lausus ta. «Ma olen alati öelnud, et sellistel mängudel toovad tulemuse linna või valla sporditraditsioonid, hakkajad inimesed ja hea sporditöötaja. Tähtis on kogutulemus, mitte üksikalad.»

90. aastapäeva kingituseks suvemängud võitnud Türile jätkus Maaringul vaid kiidusõnu, oli ju nädalavahetusel palju teisigi üritusi. Et valdade ja linnade suvemängud on sedavõrd lähestikku, peeti orienteerumine ja jahilaskmine koos.

Valdade mängudel oli Imavere väikevaldadest kolmas ja üldarvestuses 18. kohal. Nende parimaks tulemuseks jäi petanki kaheksas koht. Ambla vald oli suurtest valdadest 17. ja üldarvestuses 21 kohal. Parimaks tulemuseks jäi orienteerumise teine koht. Üldarvestuses 40. ja 41. kohta jaganud ja suurtest valdades 32.-33. kohal asetsenud Paide vald oli mängudel väljas vaid üheksanda koha saanud jahilaskuritega.

Linnade-valdade suvemängud on Türil olnud varemgi. Mati Sadam meenutas, et viimase 18 aasta jooksul on Türil kahel korral peetud linnade suve-, korra valdade suve- ja korra Eesti spordiveteranide liidu suvemänge.

Allikas: http://jarvateataja.postimees.ee/3753101/turilased-voitsid-suvemangud-voimsalt
Kuido Saarpuu

Rattaspetsid vaatavad Türil huviliste sõiduvahendi üle (www.jt.ee)

Reedel, 8. juulil stardib Türilt suur rattaretk „Tahan sõita ohutult“, mille kestel on kella 9st 10.30ni Konsumi vastas parklas kõigil Türi elanikel ja külalistel võimalus lasta Falck Autoabi mehaanikutel oma jalgratas tasuta üle vaadata.

Samuti jagavad maanteeamet ja politsei töötajad rattaohutusteavet ning kõigile on avatud on  jalgratta vigursõidurada, auhinnad paneb välja Thule.

Kõik soovijaid saavad ürituse kestel ka tasuta BikeID turvakleebise, mille abil kanda oma jalgratta spetsiaalsesse andmebaasi, et politseil oleks võimalik kiiresti tuvastada ratta omanik.

Tänavune rattaretk „Tahan sõita ohutult“ on Eesti Posti, G4S Eesti, Regio, Falck Autoabi, politsei- ja piirivalveameti ja maanteeameti 16. koostööprojekt.

Retke eesmärk on juhtida autojuhtide ja meedia  tähelepanu jalgratturite ohutule liiklemisele suurematel maanteedel.

Allikas: Kuido Sarapuu, Järva Teataja

Kihlis avati motohooaeg rahvarohkelt (2.06.2016 www.jt.ee)

Nädalavahetusel avatati Kihlis TOP200 ja Hartwall Jaffa karikasarja etappidega tänavune krossihooaeg. Osalejaid jagus mõlemasse päeva.

Türi auto-motoklubi juhatuse liige Kaspar Tammist ütles, et võistlejate arvu poolest läks nädalavahetus igati korda, kuid palav ilm pani raja tolmama ja pealtvaatajate hulk ei anna põhjust suureks rahuloluks.

TOP200 etapis osales 206 ja Jaffa noorte etapil 131 võistlejat, mida oli eelmise aastaga võrreldes rohkem. «Võtan seda võistlejate komplimendina, et Kihli motokeskus on hea koht, kuhu tulla võistlema,» lausus Tammist. «Olgugi et selle nädalavahetuse ilm valmistas meile ikka väga korraliku katsumuse. Rada sai kastetud ja leotatud tundide kaupa nii reede kui laupäeva õhtul, kuid ikkagi hakkas võistluse teiseks pooleks tolmama.»

Ka järvakad tegid Kihli krossirajal tegusid. Nii sai MX Openi D klassis teise koha mõlemad sõidud teisena lõpetanud Kermo Rannik. Naisteklassis oli mõlemas sõidus parim kodurajal võistlenud Kadri Ehamäe ja veteranide 40+ klassis oli ülekaalukalt mõlemas sõidus parim Heigo Lauren.

Kihli rajal on suve jooksul veel kaks krossivõistlust: 30. juulil hobikrossiklubi ja 27. augustil Korvikunnide karikasarja etapp. (JT)

Allikas: http://jarvateataja.postimees.ee/3716847/kihlis-avati-motohooaeg-rahvarohkelt

Orienteerujad tegid Euroopa meistrivõistlustel tegusid (1.06.2016 www.jt.ee)


Foto: Erakogu

Tšehhis Jesenikis lõppenud orienteerumise Euroopa meistrivõistlustel kuulusid Eesti koondisesse Järvamaa orienteerumisklubi JOKA naissportlased Evely Kaasiku ja Sigrid Ruul. Mõlemad tegid Euroopa tippkonkurentsis tublid võistlusstardid ja kahe peale saavutati Euroopas kaks esikümne kohta ning jõuti kolmel korral EMi finaaljooksu.

Orienteerumise Euroopa meistrivõistluste programm on ülitihe. Üheksa päeva jooksul on programmis koos eeljooksudega kaheksa võistlusstarti. Vaid üksiku sportlased võtavad ette täisprogrammi läbimise. Eesti koondislastest tegid seda Evely Kaasiku ja Kenny Kivikas.

Euroopa meistrivõistluste programm algas sprintidega ja avaalal sprindi teatejooksus, kus võistkonda kuulub 2 naist ja 2 meest, jooksis Evely Kaasiku Eesti võistkonnas viimast vahetust. Võistkonnakaaslaste hea jooks võimaldas tal ankruetpile asuda kümnendana. Kindla ja stabiilse jooksuga mõõdus ta veel ka Austriast ja kuna Rootsi tühistati KP vahelejätmise eest, siis lõpetas Eesti võistluse kõrge 8. kohaga. See oli esimene kord, kui Eesti rahvusvahelistel tiitlivõistlustel sprinditeates esikümnesse jõudis.

Kohe sprinditeatel järgneval päeval ootas sportlasi ees raske sprindijooksude päev, mil ennelõunal toimusid sprindi eeljooksud, milledest parimad pääsesid jooksma õhtusesse finaaljooksu. Sprindi eeljookse oli kolm ja neist igaühest pääses õhtusesse finaali 17 kiiremat. Mõlemal Järvamaa naisjooksjal õnnestus eeljooksu sõel edukalt läbida ja jõuda õhtusesse medalijooksu. Sprindi finaal peeti Jeseniki linna mägisel nõlvaosal, kus 3,0 km ja 18 KP-ga rajale jagus 115 tõusumeetrit. Mõlemad meie jooksjad olid finaalis enda hinnangul hädas orienteerumistehnilise sooritusega ja ei suutnud tehisaedade virvarris leida head jooksult kaardilugemise rütmi, mistõttu tuli teha seisakuid, et suuta kaardilt välja lugeda mõistlikud teevalikud. Sprindi kuldmedali võitis šveitslanna Judith Wyder ajaga 14.23. Evely Kaasiku saavutas 36. koha ja Sigrid Ruul 49. koha.

Järgmisena kavas olnud tavaraja võistlus toimus Jeseniki ümbruse mäesuusakeskuste radadega palistatud nõlvadel ja olid just füüsiliselt väga rasked ning pakkusid meile harjumatuid keskmäestikele omaseid teevalikuid. Lisaks olid rajameistri selgelt üle hinnanud sportlaste sooritusvõime ja võitjate ajad läksid ligi 10 minutit pikemaks reeglites kehtestatust. Evely Kaasikule oli see neljandaks järjestikuseks võistlusstardiks ja seekord jäi 6,4 km , 12 KP ja 265 tõusumeetriga rajal 17 sekundit finaalikohast puudu. Evely enda sõnul jäi see eelkõige ikkagi orienteerumise enesekindluse ja korrektse orienteerumissoorituse taha.

Nüüd lõpuks oli võistlejail võimalus puhkepäevaks, misjärel jätkus lühiraja ja teatejooksudega Lühiraja eeljooksudes olid taas mõlemad Järvamaa võistlejad stardis. Suhteliselt tiheda, kivise ja halva nähtavusega metsas põrusid mõnedki favoriidid. Ka meie jooksjad ei suutnud vigu vältida. Evely Kaasiku tegi kohe raja alguses 1,5 minutilise vea ja langes 26-ndaks, ent jätkas võitlust finaalikoha eest ja tõusiski raja teise poolega järjest kõrgemale ning lõpetas finaalipääsuks vajaliku 17. kohaga. Sigrid Ruulile jäi finaaliuks seekord siiski suletuks.

Lühiraja finaaljooksu 5,0 km ja 21 KP-ga rajale teisena startinuna püüdis Evely Kaasiku juba teises kontrollpunktis eesjooksja kinni ja oli seejärel kogu järgneva raja esmaläbijaks. Orienteerumisspordis tähendab see veidi ebasoodsamat olukorda võrreldes tagapool startijatega, sest eesjooksjatest jäävad maastikule siiki jäljed, mis aitavad kiiremini otsusi teha ja situatsiooni tabada. Evelyl õnnestus pea kogu distantsi vältel orienteerumissooritus kontrolli all hoida, kuid sisse lipsas siiski paar väikest viga. Lõpptulemusena saavutas Evely Kaasiku Euroopa MV 35.koha, mis oli arvestades stardipositsiooni ja võistlussooritus siiski õnnestumine ning tema senine parim individuaaltulemus orienteerumisjooksu EMil. Evely enda kommentaar oli, et : Mu eesmärk oli hoida kogu rada orineteerumine kontrolli all ja hoiduda suurtest vigadest. Natukene pudistasin, kuid midagi drastilist ei juhtunud ning sain juurde kuhjaga enesekindlust.” Teine Eesti naisjooksja finaalis Marianne Haug saavutas 48. koha. Võitis rootslanna Tove Alexandersson.

Viimase alana joosti EMil teatejookse. Vastavalt reeglitele on igal riigil võimalus välja panna 2 võistkonda ja Järvamaa orienteerujaist kuulus Evely Kaasiku Eesti esindusvõistkonda ning Sigrid Ruul Eesti teise võistkonda. Eesti esindusvõistkond alustas 28 naiskonna seas teatejooksu hästi ja avavahetuses jõudis Annika Rihma teatevahetusse küll paariminutilise kaotusega, aga samas igati heal positsioonil esikümne piirimail ja veelgi olulisem, et võistkond oli heal positsioonil teises juhtgrupis. Järvalanna Evely Kaasiku jooksis kindlalt koondisekaaslase poolt väljajoostud positsioonil. Vaatamata ühele ebaõnnestunud kontrollpunkti läbimisele, millega kaasnes ligi poolteise minutiline ajaline kaotus, andis ta teate üle endisel positsioonil. Viimases vahetuses tuli veel juunioride vanuseklassi kuuluval Marianne Haugil küll Norra ankrunaine endast mõõda lasta, aga siiski lõpetas Eesti naiskond teatejooksu hinnatava 8. kohaga. Eesti teine naiskond lõpetas 22. kohal. Eesti meeskond Timo Sild, Lauri Sild ja Kenny Kivikas saavutas 10. koha.

Allikas: http://jarvateataja.postimees.ee/3716195/orienteerujad-tegid-euroopa-meistrivoistlustel-tegusid

Maailma organisatsioon tunnustas Järvamaal kasvavat hobust

Maailma Araabia hobuste organisatsioon tunnustas toetatud rändauhinna ja veebilehele kandmisega Türi vallas Kirna tallis kasvavat hobust.

Eile andis Araabia hobuste haruseltsi juhataja Astra Nilk Kirnas talli omanikule Maie Kukele kätte maailma Araabia hobuste organisatsiooni WAHO (World Arabian Horse Organization – toim) toetatud auhinna,  WAHO Trophy võitja.

«Maie Kuke hobuse, mära Virginia valisime 2015. aasta võitjaks, tunnustus annab võimaluse osaleda Soomes rahvusvahelisel Araabia hobuste näitusel, mis on 23. juulil Helsingis,» ütles ta auhinnaplaati kätte andes.

WAHO Trophy võitja toetatud auhinnaplaati annab haruselts välja teist aastat. «Tegemist on rändauhinnaga, kuhu jäädvustame kõikide auhinna saanute nimed, samuti lähevad auhinna saanud hobuste fotod  Araabia hobuste kodulehele,» selgitas Nilk.

Araabia tõugu hobusekasvatajate maailmas kõrgelt hinnatud auhinna sai Maie Kuke 16aastane hobune Virginia kui kolmel aastal tõu parima esindaja tiitliga pärjatud Eestis kasvatatud hobune. Astra Nilk märkis, et  mära Virginia on andnud ka kolm vahvat järglast.  «Kaks mära on kasutuses aretuses ja ruunapoiss tegi 30. aprillil esimese eduka rahvusvahelise stardi 80kilomeetrisel rännakul,» lisas ta.

Maie Kukk ütles, et nii suur tunnustus jättis ta sõnatuks. «Hobused on mulle tähtsad, kuid suure töö nendega teevad ära ka ratsutajad. Suur tänu Minni Mangmannile, kes on Virginiaga teinud palju tööd ja käinud teda näitustel näitamas,» lausus ta. «Omanikuna on muidugi uhke tunne nii väärt auhinda käes hoida, see on vääriliselt raske ka,» lisas Kukk naljatades.

Kukk ei osanud veel öelda, kas ta hakkab hobusega Soome näitusele minema. «Pigem mitte, sest Virginia on jälle tiine ega tahaks tiinuse ajal millegagi riskida,» ütles ta.

Astra Nilk sõnas, et Araabia hobuseid on Eestis veidi alla 80. «Kui  2007. aastal tõuraamatut pidama hakati, registreeriti sinna veidi üle 20 hobuse,»  selgitas ta. «Üheksa aastaga oleme kasvatanud hobuste arvu ligi neli korda. See on päris hea saavutus.»

Suuremad kasvatajad on Elle Lassi ja Astra Nilk Harjumaal, Maie Kukk Järvamaal, Margit Rändur Jõgevamaal ja Rein Lepp Võrumaal.

Artikkel: Silvi Lukjanov (www.jt.ee)


Foto: Silvi Lukjanov / Järva Teataja

 

Vibunoored said kaela pronksmedali (10.05.2016 www.jt.ee)


Türi vibukooli kasvandik Lisell Jäätma keskendub, sihib ja laseb noole lendu.
Foto: World Archery Europe

Eelmisel nädalal Ungaris olnud vibuspordi Euroopa karikaetapilt kadettidele ja juunioridele naasid pronksi karva medalitega Türi vibukooli õpilased.

Individuaalsele pronksile  lasi end Lisell Jäätma. Kolmanda koha eest teenisid medali ka kadettide meeskonda kuulunud Artur Aas, Kristjan Puusepp ja Robin Jäätma. Kõik noored treenivad Türi vibukoolis Maarika ja Erki Jäätma käe all.

Lisell Jäätma oli individuaalse medali üle õnnelik. Eelmise aasta Euroopa karikaetappidelt on tal ette näidata vaid võistkondlikke medaleid. «Lõpuks tuli ka individuaalne medal ära,» sõnas ta.

Teekond medalini oli pikk ja närvesööv. Eelringis lastud 680 punkti andis Jäätmale 17 võistleja seas teise asetuse. Olümpiaringis alistas ta kaheksandikduellis 140 : 87 Anca Danilet Rumeeniast ja neljandikduellis napi eduga 142 : 141 Sasha Haagen Anderseni Taanist.

Tugevas poolfinaalis tuli Jäätmal 144 : 146 seisul tunnistada horvaatlanna Amanda Mlinarici paremust. Pronksiduellis pani ta oma paremuse kindlalt maksma ja võitis 143 : 130 Itaalia laskurit Camilla Albertit.

Et see oli päeva esimene finaal, juhtus vastasel esimese noolega äpardus.  See andis Jäätmale küll märgatava edumaa, kuid ta näitas sellest hoolimata oma tugevust, lastes nii esimeses kui ka viimases seerias maksimumi.

Lisaks Lisell Jäätmale kuulus seitsmeliikmelisse Eesti noorte vibulaskurite esindusse veel viis Türi vibukooli kasvandikku. Enamik neist püstitas eelringis hooaja tippmargi või isikliku rekordi.

Artur Aas oli poole võistluse peal noormeeste arvestuses liider, kuid kokkuvõttes kordas ta isiklikku rekordit teenides duellideks välja viienda asetuse. Isikliku rekordi lasi ka Lisell Jäätma noorem vend Robin Jäätma.

Hooaja tippmargi püstitasid Kristjan Puusepp ja Meeri-Marita Paas. Individuaalsetes duellides tuli siiski kõigil peale Lisell Jäätma ja Artur Aasa võtta vastu avaringi kaotus. Kristjan Puusepp lõpetas seitsmenda ja Artur Aas üheksanda kohaga.

Plokkvibu kadettide meeskondi võistles seekord ainult kolm: Eesti, Taani ja Belgia. Eelringis olid kõik meeskonnad üsna võrdsed – Taani ja Belgia lasid täpselt sama tulemuse ja Eesti kõigest kaks punkti vähem.

Poolfinaalis kohtus Eesti Taaniga.  Hoolimata tugevast viimasest seeriast (59 punkti 60st) tuli eestlastel paraku tunnistada Taani koondise paremust. Duell lõppes 221 : 225 ja see tähendas Eestile automaatselt pronksmedalit, sest pronksimatšis vastane puudus. Taani edestas Belgiat kullafinaalis 217 : 213.

Plokkvibu segavõistkond Lisell Jäätma ja Artur Aas lõpetas seitsme võistkonna hulgas neljanda kohaga.

Järgmine noortekoondise võistlus on juuli lõpus Euroopa meistrivõistlused. Lisell Jäätma ja Kristjan Puusepp sõidavad aga juba kahe nädala pärast Inglismaale, et võistelda täiskasvanute koondisega Euroopa meistrivõistlustel.

Artikkel: Anne Põder (www.jt.ee)